Ukoliko imate ponudu da radite za nekoga po ugovoru o djelu i zanima vas koji je vaš položaj, prava i obaveze radnika i “poslodavca” iz ovog ugovora, naročito poreske obaveze i obaveze po osnovu doprinosa, evo odgovora na vaša pitanja.
Imate ponudu da radite za nekoga po ugovoru o djelu? Zanima vas koji je vaš položaj, prava i obaveze radnika i “poslodavca” iz ovog ugovora, naročito poreske obaveze i obaveze po osnovu doprinosa? Evo odgovora na vaša pitanja.
Ugovor o djelu je pravno regulisan prema Zakonu o obligacionim odnosima i djelomično Zakonu o radu.
Prema Zakonu o obligacionim odnosima, ugovorom o djelu se izvođač radova obavezuje da izvrši određeni posao. To može biti izrada ili popravak neke stvari, obavljanje određenog fizičkog ili intelektualnog rada itd. S druge strane, naručilac posla se obavezuje da mu za to plati dogovorenu naknadu.
Prema odredbama Zakona o radu, poslodavac može zaključiti ugovor o djelu s određenim licem radi obavljanja poslova koji su van djelatnosti poslodavca. Ti poslovi podrazumijevaju samostalnu izradu ili popravak određene stvari te samostalno izvršenje određenog fizičkog ili intelektualnog rada. Ugovor o djelu omogućuje poslodavcu da angažira izvođača za određene zadatke koji se ne uklapaju u redovne aktivnosti.
Iako je ugovor o djelu spomenut u Zakonu o radu, zakon ga jasno svrstava u kategoriju “rad van radnog odnosa”. Time se naglašava da osoba koja zaključi ugovor o djelu nema status zaposlenog kod poslodavca. Takođe, ne uspostavlja radni odnos, već građanskopravni odnos. To znači da osoba koja radi po ugovoru o djelu obavlja posao nezavisno, bez pravne subordinacije prema poslodavcu, te nije zaposlena u uobičajenom smislu već je angažirana kao izvođač rada izvan radnog odnosa.
Dakle, osim jedne odredbe Zakona o radu koja ograničava poslodavca kada može zaključiti ugovor o djelu (za poslove izvan djelatnosti poslodavca), u svemu ostalom na ovaj ugovor se primjenjuju odredbe Zakona o obligacionim odnosima, a ne odredbe Zakona o radu.
Važan kriterij razlikovanja ugovora o djelu i ugovora o radu jeste kriterij pravne subordinacije. Ona je karakteristična samo za ugovor o radu. Poslodavac ima puna nadzorna ovlaštenja i pravo neposredne kontrole rada zaposlenog. Naručilac rada ima pravo da vrši nadzor nad obavljanjem posla i daje uputstva samo kada to odgovara prirodi posla.
Naručilac posla za razliku od posodavca ne raspolaže disciplinskom vlašću nad poslenikom. U pogledu otkaza ovog ugovora ne primjenjuju se odredbe Zakona o radu već odredbe Zakona o obligacionim odnosima. Možemo zaključiti da zaposlenik obavlja posao samostalno, na svoj rizik, nezavisno i sa odgovornošću za rezultate rada.
Ipak, Zakon o zaštiti na radu predviđa da se odredbe tog zakona ne primjenjuju samo na lica u radnom odnosu kod poslodavca već i na lica koja obavljaju djelatnost ličnim radom. Uposlenika po ugovoru o djelu (kao i volontere,učenike i studente na praktičnoj obuci, lica na profesionalnoj rehabilitaciji i sva druga lica koja se nađu u prostorijama poslodavca).
Kako bi se spriječilo zloupotrebe ugovora o djelu, poslodavac može angažovati samo za poslove koje nisu u okviru njegove djelatnosti. Poslodavac ne bi mogao angažovati po ugovoru o djelu lice koje bi mu izvršavalo posao koji je u vezi sa njegovom osnovnom (pretežnom) ili sporednom djeatnošću, odnosno koji je sistematizvovan, ili uopšte posao za kojim postoji stalna ili trajnija potreba.
Vilsonovo šetalište 10
Ponedjeljak-Petak: 09:00 - 17:00